PIERWSZY MECZ PIŁKARSKI NA ZIEMIACH POLSKICH – ODBYŁ SIĘ POD ZABORAMI I TRWAŁ TYLKO 6 MINUT
14 lipca 1894 roku odbył się pierwszy odnotowany mecz piłkarski, rozegrany na ziemiach polskich, które ówcześnie znajdowały się pod austriackim zaborem. Gazety szeroko rozpisywały się o tym wydarzeniu, które otrzymało nazwę „match footbolowy”. Przygotowania do meczu trwały prawie dwa lata. Specjalnie na ten dzień wybudowano stadion w stylu angielskim.
Podczas zlotu młodzieżowych organizacji gimnastycznych „Sokół” we Lwowie, dwie polskie drużyny – Kraków i Lwów – wyszły na boisko kilka minut przed godziną 17. Doping zapewniło blisko 3 tysiące osób obecnych na stadionie.
Zespoły obu drużyn wystąpili w niemal jednakowych strojach gimnastycznych. Zarówno piłkarze z Krakowa, jak i ze Lwowa założyli białe koszulki. Różnili się tylko kolorem spodenek. Lwowianie mieli szare, Krakowianie granatowe.
Po sześciu minutach gry padła pierwsza (i jak się później okazało – ostatnia) bramka tego meczu. Zdobył ją niespełna 16-letni zawodnik gospodarzy Włodzimierz Chomicki, uczeń drugiej klasy miejscowego seminarium nauczycielskiego. Strzelenie gola wywołało ogromną euforię wśród kibiców ze Lwowa, którzy natychmiast wbiegli na boisko i zaczęli gratulować swoim piłkarzom. Organizatorzy nie byli przygotowani na taki obrót wydarzeń, w związku z tym postanowiono zakończyć mecz. W ten oto sposób pierwszy potwierdzony mecz piłkarski na naszych ziemiach trwał tylko 6 minut.
Strzelec pierwszego gola, zdobytego na ziemiach polskich tak wspominał ten moment:
„Kibice zupełnie nie rozumieli zasad gry (…) Była to wielka gonitwa za piłką… Mowy być nie mogło o tym, żeby się zatrzymać. Brawurowo odbiliśmy piłkę i zaczęliśmy ją kierować w stronę bramki naszych gości, którzy całą drużyną rzucili się jej bronić i wybijali nam piłkę jak tylko potrafili (…). Stałem trochę w oddali od naszej grupy pod bramką krakowian, gdzie trwała piekielna kopanina. Nagle, z tego kotłowiska wyskoczyła piłka i poturlała mi się prosto pod nogi. Nie zastanawiając się długo, mocnym uderzeniem wybiłem piłkę, która poszybowała nad głowami zawodników obu drużyn i zupełnie niespodziewanie okazała się tuż przed krakowskim bramkarzem. Zdążył on podnieść ręce, było jednak za późno – piłka już go minęła”
W lipcu 2004 roku w 110. rocznicę pierwszego meczu rozegranego na ziemiach polskich, na Ukrainie obchodzono Dzień Narodzin Ukraińskiego Futbolu. Nikomu nie przeszkadzało wówczas (i nie przeszkadza do dzisiaj), że zawodnicy obu drużyn byli Ukraińcami, a w większości Polakami oraz, że Kraków i Lwów były ówcześnie polskimi miastami (znajdującymi się jednak pod zaborem austriackim).
Historyk polskiej piłki nożnej Józef Hałys w monografii „Polska piłka nożna” pisze o tym meczu, iż „był raczej pokazem i zapewne mało przypominał dzisiejszą piłkę nożną”, a PZPN nigdy nie zdecydował się na jakąkolwiek formę przypomnienia polskim kibicom o tym historycznym wydarzeniu…
Na zdjęciu:
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce.
#wmrokuhistorii #historia #sport #pilkanozna #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #xixwiek #polska
No Comments
Comments are closed.